Recenze: Twisto – Výhodný způsob placení

Twisto je českým fintech projektem, který inovuje způsoby placení. Jeho největší výhodou je, že nemusíte při každé platbě zadávat kreditní kartu, ale platbu provedete pouze jedním klikem “na platit Twistem” u partnerských prodejců.

Twisto nabízí i řadu dalších výhod a služeb, které si probereme v této recenzi.

Registrace a bonus

Registrovat do programu se můžete zdarma přímo na Twisto.cz – Registrace trvá 2 minuty.

S promo kódem X5LKVW navíc získáte úvodní bonus 300 Kč za registraci.

Tarify

Tarif Online je po neomezenou dobu zcela zdarma a můžete díky němu využívat standardních Twisto služeb jako je Twisto Pay nebo Twisto Snap. Placené tarify Standard a Premium můžete vyzkoušet na 3 měsíce zcela zdarma a pokud vám bude služba vyhovovat, tak jejich cena je u tarifu Standard 49 Kč měsíčně a u tarifu Premium 99 Kč měsíčně.

Online (zdarma)

Základní tarif je zdarma a lze s ním využívat mobilní aplikaci, automatickou kategorizaci výdajů, platební tlačítko Twisto Pay, odložení splatnosti nákupu o 1 měsíc (zdarma), získáte veškeré slevy a cashbacky, službu Twisto Snap a službu Twisto Splátky.

Standard (49 Kč měsíčně)

Pro běžné užívání stačí tarif Online, který je zdarma. Já osobně nepoužívám placený tarif. Některým lidem se však může vyplatit za 49 Kč měsíčně si zaplatit tarif Standard.

Ten nabízí navíc Twisto Split – můžete například v hospodě rozdělit platbu mezi kamarády – zaplatí jeden Twistem a ostatním to rozpočítá přes Twisto. Podobnou službu umí i Revolut, rozdíl je v tom, že na Revolutu musíte mít vložené peníze. Přes Twisto můžete nákup v hospodě zaplatit bez poplatku až za měsíc zpětně (tedy než vám přijde například výplata).

Hlavní rozdíl mezi Twisto Online a Standard je v tom, že u Standardu získáte platební kartu a můžete platit tedy úplně kdekoliv. Zatímco u standardního účtu jste omezeni pouze na online partnery.

Premium (99 Kč měsíčně)

Zatímco program Standard nepovažuji příliš za zajímavý. Vlastně se jedná o získání kreditky, za kterou platíte 50 korunový poplatek stejně jako u normálních bank. Tak účet Premium je atraktivní cestovním zdravotním pojištěním pro celou rodinu v ceně. A také nejlepším kurzem v zahraničí.

Pro účet Premium získáváte cashback ze zahraničních plateb celá 3 %. Takto vysoký cashback jsem na českém trhu jinde neviděl. Obvykle jsou nabídky 0,5 až 2 procenta. Je samozřejmě třeba počítat a stále porovnávat s Revolutem, který je v této oblasti pro Twisto silnou konkurencí.

Cestovní pojištění platí na vás a dalších 5 členů vaší domácnosti. Platí po celém světě a kryje i sporty jako lyžování nebo raft. 1200 Kč za rok za cestovní pojištění pro celou rodinu je hodně muziky za málo peněz. Pokud často cestujete, určitě stojí za zvážení. Existuje řada konkurečních produktů a existují různé kreditní karty, které za nějaký poplatek poskytují cestovní pojištění. Je však třeba číst podmínky, jestli cestovní pojištění platí do celé světa (hlavně, pokud cestujete mimo Evropu, tak se může pojištění dost prodražit). Druhý problém je, že často platí pojištění pouze pro vás, tady to kryje i vaši rodinu, což je v přepočtu na 1 člověka, jste-li čtyřčlenná rodina, skoro nic.

Služby

Nyní si probereme jednotlivé služby Twista podrobněji. Osobně jsou mými favority Twisto Snap, Twisto Pay a pokud bych více cestoval, tak i nabídka cestovního pojištění pro celou rodinu.

Twisto Snap – nejjednoduší placení faktur

Největší konkurenční výhodu má Twisto ve službě Twisto Snap. Tuto službu získáte již v programu zdarma. Celá služba spočívá v tom, že veškeré složenky a faktury můžete platit tím, že je pouze vyfotíte nebo přepošlete email. Už žádné obavy, že špatně opíšete číslo bankovního účtu na faktuře či složence. Neplatí se za to nic, je to pohodlné a ušetří to spoustu času i nervů.

Twistu za složenky a faktury zaplatíte zpětně při souhrnném měsíčním vyúčtování. Chvíli se mi ani nechtělo věřit, že je tak skvělá služba úplně zdarma. Zatím jsem nezpozoroval, že by jiná firma tuto službu zdarma nabízela, proto ji považuju za největší tahák, proč se registrovat do Twisto.

Twisto Pay – Revoluční placení na eshopech

Základní službou Twista, kterou se odlišuje od kreditních karet, je Twisto Pay. Při registraci do programu Online nezískáváte žádnou platební kartu ani nelze platit mobilem přes Google Pay ani Apple Pay. Jedná se o něco trochu jiného – lepšího.

Twisto Pay lze použít pouze u partnerských eshopů, kterých je v současnosti několik desítek. Osobně používám DámeJídlo, Slevomat nebo Rohlík.cz. Twisto Pay lze však využít i na Zootu, Ticketportalu, na knihách Dobrovský, Lékárna.cz, Mixit, Leo Express, Smarty, Rybízák, v Mironetu, Fann.cz a mnohých dalších.

Jak funguje Twisto Pay?

Stačí být přihlášen do Twisto a jedním tlačítkem provedete nákup u některého z partnerských obchodů. Již žádné otravné opisování čísla kreditní karty a následné potvrzování smskou. Je to velmi návykové a pohodlné. Můžete nakupovat a nemusíte mít u sebe žádné peníze. Twisto účet se nepřednabíjí, ale platí se bez úroků zpětně – když zaplatíte ve svém měsíčním vyúčtování. Pokud se vám nehodí po měsíci útratu zaplatit, tak za drobný poplatek můžete splátku odložit.

Aplikace Twisto

Do Twista se lze přihlásit z mobilní aplikace a nebo přímo z prohlížeče na počítači. V aplikaci naleznete vyúčtování a seznam všech služeb. Twisto nabízí i moderní podporu formou chatu.

Kategorizace výdajů

Součástí Twisto aplikace je kategorizace výdajů. V případě, že používáte Twisto zdarma jen jednou za čas, pak vám tato kategorizace moc k ničemu nebude, protože nebudete mít vytvoření kompletní obrázek. V tom případě si stejně budete muset kategorizaci výdajů psát ručně například pomocí aplikace Spendee.

Kategorizace výdajů tedy funguje již v Twistu Online, které je zdarma, výborná je však až u placených tarifů Twisto Standard a Twisto Premium. U placených tarifů máte totiž platební kartu a můžete tedy úplně všechny výdaje platit právě touto kartou. Pak má automatická kategorizace ten pravý smysl, když na konci měsíce vidíte, za jaké položky kolik utrácíte. Je velmi užitečné toto sledovat a dělat si z toho závěry při plánování domácího rozpočtu.

Krátkodobý úvěr

Twisto vám prakticky nabízí 3 formy krátkodobého úvěru. První je úvěr zdarma, kdy máte několik týdnů na to splatit v měsíčním vyúčtování, co jste si nakoupili. Je to velmi krátkodobý úvěr, ale nic za to neplatíte.

Další dva typy jsou placené. Jedná se o Odložení splatnosti o 1 měsíc a o Rozdělení plateb do 3 – 12 měsíců.

Odložení splatnosti o 1 měsíc

Nehodí se vám zaplatit v daném měsíci? U Twista není problém až 90 % útraty posunout do dalšího měsíce za férový poplatek. Pokud přesouváte například 5000 kč, tak za to zaplatíte 205 Kč poplatek.

Pokud jste typ člověka, který si potřebuje krátkodobě půjčit a je ochoten to za 1 měsícsplatit, pak bych spíše doporučil některou z kreditních karet, které mají nižší RPSN než Twisto. Často mají kreditní karty také o téměř jeden měsíc delší bezúročné období, takže kromě běžného poplatku 50 korun měsíčně už neplatíte nic navíc. Osobně tedy platby na Twisto neodkládám, ale kdo neřeší každou stovku na poplatku, tak pro něj to může být opět pohodlné. Což si myslím, že je u Twista největší výhoda – pohodlnost – přirovnal bych to třeba ke službě Rohlík. U Rohlíku máte dražší potraviny než v Kauflandu, ale je to příjemná služba, za kterou si stojí těch pár korun připlatit.

Rozdělení plateb do 3 – 12 měsíců

Twisto nabízí také trochu delší půjčení peněz a to až do délky 1 roka. Při 50 000 Kč na 12 měsíců je tam RPSN 12,8 %. Což je rozhodně výhodnější než na kreditních kartách, kde jsou tyto sazby kolem 20 %. Při porovnání s běžnými úvěry je to však méně výhodné.

U Twista bych chtěl upozornit, ať se vždy díváte na výši RPSN. Pokud byste si chtěli půjčit 10 000 na 4 měsíce, tak RPSN vysokočí na nesmyslných 46,6 %. Tato rada neplatí pouze pro Twisto, vždy se dívejte na RPSN a spočítejte si, jestli vám taková půjčka za takový velký přeplatek opravdu stojí. Osobně si neumím současně představit situaci, proč využívat u Twisto službu půjček. To však neznamená, že pro mě nejsou zajímavé ostatní výhody, které tato služba nabízí.

Slevy a cashbacky

Používáním Twisto získáváte řadu speciálních slev a cashbacků u partnerkých obchodů. Na tyto slevy a výhody máte nárok již při účtu zdarma. Aktuálně se dají získat cashbacky při nákupu na Aliexpressu, Feedo, Pilulce, Datartu, Bookingu, Zootu, Dr. Maxovi, Benu lékárně a dalších.

Je potřeba vždycky v aplikace v sekci Výhody kliknout na využít výhodu. Nemusíte ani platit Twisto kartou, pokud chcete daný cashback získat. Peníze pak dostanete ve formě kreditů na Twisto účet, ze kterého můžete provést libovolný nákup. Výplata cashbacku trvá 12 až 70 dní. Delší doba je například u Aliexpressu, kde máte 2 měsíce nárok objednávku stornovat. Tedy až teprve přestane být objednávka stornovatelná, tak dostanete svůj cashback. V Česku máme 14 dnů na odstoupení od smlouvy, což je důvod, proč trvají cashbacky v Česku minimálně 2 týdny.

Twisto Split – Rozdělení útraty s kamarády

Máte-li placený účet Standard nebo Premium, pak již můžete používat službu Twisto Split. Funguje tak, že zaplatíte Twisto platební kartou a v aplikaci nastavíte, kolik vám, který z kamarádů pošle a následně to oni potvrdí ve své aplikaci a je to. Už žádné tahání hotovosti z bankomatu a nahánění kamarádů, aby vám splatili peníze za pivo nebo steak.

Službu Split už zavedl i Revolut, takže by tato služba neměla být jediným důvodem, proč si u Twisto platit tarif. Je to však výborná vychytávka, pokud si už Twisto platíte a jste zvyklí používat jeho platební kartu. Je jen otázka, co se více rozšíří jestli Revolut nebo Twisto, obě společnosti si dost konkurují a to je dobře pro nás zákazníky.

Funguje to přesně tak jednoduše jako v této krátké videoukázce.

Nejlepší měnový kurz

Twisto tvrdí, že dostáváte nejlepší měnový kurz při Premium účtě. Z každé zahraniční platby získáváte 3 % cashback. Nemám s touto službou zkušenosti, protože nejsem premiový uživatel Twisto, proto mám jen malé doporučení. Nedívejte se pouze na cashback, ale i na kurzovní lístek. A teprve z něho si spočítejte, jestli je 3 % cashback opravdu tak štědrý, jak na první pohled vypadá.

Já mám například kreditní kartu Mall.cz, která u zahraničních plateb nabízí 2 % cashback. Raifaisenbank, která tuto kreditní kartu vydává, však nemá moc výhodné kurzy. Takže, i když získám 2 % cashback, tak jsem na tom hůře než při použítí Revolut karty, která sice žádné cashbacky nedává, za to má nejlepší kurzy na trhu.

Osobně preferuji vidět dobrý kurz než formu cashbacků. Cashbacky se musí zbytečně složitě počítat a často nemáte kurzovní lístek u bank na první pohled viditelný ve svém bankovnictví, ale musíte jej dohledávat přes Google.

Cestovní pojištění pro celou rodinu za 99 Kč měsíčně

Jak už jsem psal výše, tak myslím, že za 99 Kč měsíčně mít pojištěno 6 lidí na cestovním pojištění je minimálně zajímavé a je dobré se u toho pozastavit.

V současnosti Revolut i mnoho bank nabízející kreditky, přidává cestovní pojištění do svých produktů a jinak tomu není u Twista. Pokud budete pečlivě hledat, tak možná najdete i lepší nabídku, ale já momentálně o lepší nevím. Dávejte si určitě pozor na výši plnění cestovního pojištění. U Twista jsou to 3 miliony korun a pokrývá to i adrenalinové sporty, které nejsou standardem všech cestovních pojistek. Také toto pojištění platí do celého světa, nejen Evropy.

Cestovní pojištění Twisto je ve spolupráci s pojišťovnou Uniqa. Platí stejně jako často jiné pojistky 30 dní po překročení hranic z České republiky. Pokud tedy plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí např. Work and Travel v USA, pak si další měsíce budete muset zaplatit.

Dotazy a vaše zkušenosti

Dotazy týkající se Twista uvítám v komentářích a také vaše názory a zkušenosti s touto službou. Pokud váháte, jestli do Twista jít, tak není co ztratit, služba je defaultně zdarma a navíc můžete získat registrační bonus ve formě 300 kreditů na nákup. Tak proč jim to tam nechat ležet?

Registrační formulář na Twisto – ZDE

Ladislav Výsmek je autor projektů EkoKing.cz a NEdaním.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít