Lego 10245: Santova dílna

Jako svou první investici do Lega jsem zvolil stavebnici Lego Creator 10245 Santova dílna Mám v plánu ji držet maximálně 5 let, budu připraven prodávat až bude cena tohoto setu na dvojnásobku, ale cítím velkou pravděpodobnost i mnohem vyššího růstu hodnoty.

Uvedu faktory, které mě vedly k nákupu a díky kterým hádám, že zrovna tato edice Lega bude patřit mezi ty, kde uvidíme rostoucí tendenci.

Heuréka

Protože obchodovat mezinárodně se velice prodraží na poštovném, je pro mě Heuréka alfou a omegou českého trhu. Podle vývoje ceny na Heuréce je nyní cena tohoto setu na svém historickém minimu a prodává se za 1999 korun. (Já set sehnal za 1890 včetně poštovného na Aukru).

Zajímavé je, že se tento set mezi únorem a srpnem letošního roku neprodával za méně než 3499 korun. A když v září 2014 přišel na trh, tak jeho minimální cenovka byla 2499 korun.

Poslední dobrou zprávou, kterou nám Heuréka poskytne, je že tento set nabízí pouze 13 českých eshopů, tudíž je mnohem pravděpodobnější, že dojde k vyprodání než u setů, které nabízí i dobrá stovka českých eshopů.

BrickLink.com

Na serveru BrickLink je dobré si ověřit cenu tohoto setu v mezinárodním měřítku, protože český trh může někdy uměle cenu navyšovat. Nejlevnější nový set se prodává v Holandsku v přepočtu za 1620 korun, což není zase takový rozdíl od naší kupní ceny. Průměrná cena setu je momentálně na trzích 3102 korun a v posledních 6 měsících byla na 1800 korunách. Ty průměrné ceny jsou hodně orientační a může je lecos nabourat, proto si vždy projíždím ty nejlevnější a koukám kolik jich je. S cenovkou do 2000 korun jich momentálně na trhu není moc a cena 100 dolarů (2500 korun) není příliš vzdálená.

BrickPicker.com – LEGO STOCK TRACKER

Nejnavštěvnovanější server o investicích do lega je právě BrickPicker, který vytváří seznam těch nejzajímavějších setů, do kterých by se dalo investovat. Seznam je neustále aktualizovaný a můžeme vidět v reálném čase, za kolik a kde se set aktuálně prodává na největších tržištích jako je ebay, amazon nebo walmart.

Náš Santa je uveden na tomto seznamu, tady beru zpětnou vazbu, že to není střela naslepo, ale stejné investiční doporučení vidí i všichni ostatní investoři do Lega. Santa je zatím vyprodaný pouze v obchodě TOYS R US, ale to vůbec nevadí. Až se vyprodá na ostatních tržištích, tak teprve přijde ten cenový růst.

Diskuzní fórum na BrickPicker.com

Protože informace ohledně Lega jsou velice omezené a čím více informací máme, tím lepší jsme investoři, pak není nic snažšího než zadat do googlu klíčová slova “10245 lego invest” a narazíme na obsáhlé diskuzní fórum na brickpicker.com, kde se lidé dohadují o tom, jestli právě u tohoto Lega poroste hodnota.

Článek BBC

V článku BBC z února tohoto roku je náš Santa uveden jako hot tip. I když bychom se neměli řídit podle bludů z těchto magazínů, tak je stále mít na paměti, že tento článek četla řada Lego investorů, kteří poptávku pravděpodobně vytáhnou.

Recenze na eurobricks.com

Určitě je dobré vědět neposlouchat jen tipy a stále se vzdělávat v tom, co vlastně nakupujete. U této recenze i vidíte anketu, jak set vidí ostatní a rozhodně to není žádná průměrná edice. Zjistíte, že je součástí širší zimní edice, kterou chce mít spousta lidí kompletní a proto je nucena tento set také nakoupit. Pod recenzí následuje diskuzní fórum a další recenze si lze snadno vygooglit.

Riziko

Riziko tu je pochopitelně jako u každé jiné investice. Nelze zaručit, že cena tohoto kousku poroste nebo že dokonce nebude klesat. Já jen sdílím své osobní investiční rozhodnutí a při nejhorším krabici rozbalím a stavebnici postavím :-)

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučujeme také článek: Investice do Lega

Disclaimer: Tyto články mají pouze informativní charakter a v žádném případě je nelze považovat za investiční poradenství či doporučení. Platí varování, že každá investice s sebou nese riziko.

One thought on “Lego 10245: Santova dílna

  1. Děkuji za zajímavý článek. Souhlasím, že lego “Santa” a “Tower Bridge” jsou hodně zajímavé tipy k investování, ale obecně myslím, že člověk neudělá chybu, když nakoupí větší stavebnice z řady Creator – domy či auta (Volkswagen, Mini Cooper). Z mých zkušeností plyne, že cena lega v čase neklesá a u zajímavých větších stavebnic se dá dosáhnout zajímavého zhodnocení. Bohužel problémem je malý český a slovenský trh, na kterém se pohybujeme, pokud nechceme inzerovat na zahraničních serverech typu Bricklink či Ebay. Kupců, kteří budou ochotni dát za stavebnici 8000+ Kč není zas takové množství. Hodně zajímavé bude i Lego Creator Big Ben, které se chystá v druhé polovině roku na trh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít