Kniha: Ekonomické bubliny

Knihu Ekonomické bubliny od ekonoma Dominika Stroukala musíte přečíst, pokud chcete za krátký čas porozumět tomu, proč vznikají a vznikaly ekonomické krize. Tyto informace se vám mohou hodit v případě, že chcete načasovat nějaké investice či se chcete zkrátka orientovat v tom, jak ekonomika funguje.

Jednoduchost

Kniha je napsána populárně naučně, takže ji porozumí i člověk, který nikdy neprošel kurzem ekonomie. Díky jednoduchosti se tato krátká kniha o 240 stranách čte úplně sama. Je obdivuhodné, jak v tak krátkém textu dokázal autor popsat všechny ekonomické krize od Tulipánové horečky po Všebublinu, ve které se aktuálně nacházíme.

Za vším hledej peníze

Nejdůležitější myšlenka z celé knihy je dle mého tato: “Za vším hledej peníze.” Když budeme sledovat, kam tečou nové peníze, tak můžeme zpozorovat i nafukování bublin, které dříve či později prasknou. Osobně to vidím současně na trhu nemovitostí ve všech hlavních městech v Evropě. Centrální banky vytváří nové peníze za supernízké úroky v době ekonomického růstu. Tato skutečnost se musí někde projevit.

Nafukování bublin lze vidět i na akciových indexech. Žijeme v době, kdy jsou investoři zvyklí, že akcie rostou v průměru o nějakých 8 % ročně a vzrůstá obliba pasivního investování. Je však otázkou, jak by se lidi či vlády chovali, pokud by přišel dlouhodobější ekonomický pokles. Kniha ukazuje mnoho příkladů, jak se lidé skutečně chovali. A zdá se, že jejich chování bylo zcela racionální.

Nejlepší kniha o ekonomických krizích

Můžete si přečíst díla jednotlivých ekonomů, ze kterých kniha vychází. Karla Marxe, Ludwiga von Misese či Hymana Minskyho. Prolouskat se tisícovkami stránek a udělat si z toho vlastní závěr zabere mnoho času. Tato kniha ve stručnosti podtrhuje to nejdůležitější od těchto myslitelů. Pro hlubší studium je samozřejmě nutné číst více, ale pro základní přehled běžného člověka je tato kniha zcela dostačující a mohu ji s radostí doporučit.

Knihu si můžete koupit například v síti knihy Dobrovský za cenu 250 Kč.

Máte zájem o další krátké recenze? Napište prosím do komentářů.

Ladislav Výsmek je autor projektů EkoKing.cz a NEdaním.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít