Investice do Lega

Lego jako investice by možná většinu zákazníků sama o sobě nikdy nenapadla, ale na rozdíl od jiných stavebnic, u Lega se můžeme dočkat rostoucí ceny v poměrně krátkém čase.

Jakožto student, který si může měsíčně dovolit investovat 1 až 5 tisíc korun, mi přijde Lego jako nejparádnější příležitost. Samozřejmě, mohl bych zkoušet obchody na forexu nebo akciích, ale tam to často svádí ke gamblingu a člověka stojí sledování trhů neskutečnou spoustu času. Ve výsledku vydělat 10% za rok z pár tisícovek není zase tolik, aby se to vyplatilo a bylo to pro mě aktuálně zajímavé.

U Lega je to jinak. Stavebnice často rostou na dvojnásobek své hodnoty a někdy i na desetinásobek. Investor stavebnici nakoupí a jen čeká na vhodný okamžik k prodeji. Může to být několik let, ale i v kratším čase se dají najít zajímavé obchodní příležitosti. Lego na hodnotě klesá jen zřídka, tudíž má tato investice relaivně nízké riziko. Nejhorší co se může stát je, že se Lego rozhodne vydat stejnou edici znova, proto je potřeba neustále předvídat a sledovat dění na tomto trhu.

Uveďme si jako příklad stavebnici Lego Piráti z Karibiku 4195 Pomsta královny Anny. Od května 2011 do listopadu 2012 se cena této stavebnice pohybovala kolem 3 tisíc korun. V roce 2013 už se prodávala za 9 tisíc korun, což je trojnásobek původní částky a tady bych už například já prodával a hledal jinou investiční příležitost. V únoru 2015 však stavebnice dosáhla svého maxima a prodávala se za 15 tisíc korun, což je z původní částky zhodnocení o 500% a to pouze během 3 let! Nyní se prodává za 13 tisíc korun a protože na trhu je pouze omezené množství tohoto Lega, tak je pravděpodobné, že cena bude ještě růst. Není ale lepší hledat jinou stavebnici, která je teprve na svém cenovém počátku?

V následujících článcích budu sdílet své reálné investice do Lega. Budou to nízké investice, skutečně pouze v řádech tisíců korun, které si jako student vydělám na brigádě. Pokud však máte větší kapitál, tak vám nikdo nebrání kupovat stavebnice ve větším množství jako to dělá známý český podnikatel Michal Šnobr, který má v Legu kolem 10 milionů korun.

Základní pravidlo je: Krabici z Lega nikdy nerozbalovat! Po jejím rozbalení okamžitě klesá hodnota o několik desítek procent. Pokud Vás Lego baví a chcete si s ním stavět, tak doporučuji koupit si zvlášť krabice na stavění a zvlášť na investice, které musíte nechat ležet.

A že se v Legu nevyznáte a nevíte, které Lego teď zrovna nejvíc frčí a v následujících letech by mu mohla růst cena? Zajímavé tipy najdete na brickpicker.com

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Disclaimer: Tyto články mají pouze informativní charakter a v žádném případě je nelze považovat za investiční poradenství či doporučení. Platí varování, že každá investice s sebou nese riziko.

5 thoughts on “Investice do Lega

 1. Dobrý den,
  zajímalo by mě, jakým způsobem chcete po dosažení investičního cíle lego prodat?

  Děkuji

  1. Dobrý den,

   mám v plánu nejspíš Aukro, tam to nějakou dobu sleduji, chce to trpělivost, ale určitá poptávka tam je. Pokud to dá člověk jako “Kup teď” a je to nové zboží, tak se dokonce ukáže na Heuréce a pokud je nejlevnější, tak má velkou šanci se prodat. Možnost je taky samozřejmě aukce s tím, že se to prodá za méně. Na druhou stranu je zase příležitost to tam sledovat a i levněji nakupovat.

   Další možností je ebay nebo bricklink a tam člověk musí počítat s tou tisícovkou do nákladů, co se týká poštovného po Evropě.

 2. Dobrý den,
  jako malý kluk jsem lego miloval, takže ho doteď mám docela hodně, tak jsem se podíval, jak si vedou stavebnice, které jsem dostal cca před 20 lety, no a nevedou si zrovna moc dobře. Menší celkem samozřejmě, ale ani u větších to není žádná sláva. Když by se započetla inflace, tak na tom člověk prodělá. Takže z toho, co jste tu psal mi to vychází na sázku na velkou (hlavně drahou, těch se prodá málo) stavebnici, která se prodává jen krátce, jejíž cena stoupá cca 2 roky od ukončení prodaje a pak klesá a klesá až upadne v zapomnění.

  Hodně štěstí se správnou volbou stavebnic a jejich prodejem.

  1. Také jsem mírný pesimista. Hlavně co se následného zpeněžení týče. Přece jenom je to né úplně tradiční obchodovatelná komodita. Budu to chvíli sledovat a uvidím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *