Hypotéka nebo nájem?

Pro většinu lidí je jejich hypotéka největší životní investicí. Také vám většina lidí bude tvrdit, že je rozhodně lepší bydlet ve vlastním než někomu platit nájem a tím vyhazovat peníze z okna. Tyto názory jsou tak běžné, že se někteří nad hypotékami už více nezamýšlejí. Pojďme si ukázat lepší pohled.

Hypotéka

Problém je, že hypotéka lidi zadluží většinou do konce jejich životů. Ačkoliv sice bydlí ve vlastním a nakonec po sobě zanechají nějaký majetek, tak díky velkému dluhu ztrácí příležitost během svého života investovat a hypotéka pro ně může být překážkou k finanční svobodě.

Hypotéka pro vytvoření příjmu

Pokud si však vezmeme hypotéku za účelem pronájmu, pak je celá situace jiná. Cílem je, aby měsíční splátka hypotéky byla nižší než vybíraný nájem a zároveň tento vybíraný nájem musí být větší než nájem, který platíme pro vlastní bydlení.

Příklad číslo 1.
Beru si hypotéku na vlastní bydlení. Měsíčně splácím 10 tisíc korun a za 25 let bude dům nebo byt jednou zcela splacený a můj.

Příklad číslo 2.
Beru si hypotéku za účelem dalšího pronájmu. Měsíčně splácím 10 tisíc korun a za 25 let bude dluh splacený. Nájemníci mi platí měsíčně za pronájem 12 tisíc korun a já platím v pronajatém bytě nájem 8 tisíc korun. Na svém bydlení jsem ušetřil 2 tisíce a rozdíl u nájemníků jsou další 2. Zvýšil jsem tedy svůj měsíční příjem o 4 tisíce korun. Tady leží ty peníze navíc, které si můžete investovat pro lepší důchod.

Krásou je, že nemusíte čekat celých 25 let až hypotéku splatíte, ale pokud bude ekonomika nahoře, tak můžete nemovitost prodat i s dluhem i s nájemníky už předčasně. Nemovitost, kterou máte koupenou pro vlastní bydlení, by se vám hůře prodávala a navíc by byla jistě zatížena i citovým vztahem. I stabilní nájemník má svou hodnotu při prodeji.

Pokud nebude prodej výhodný, tak v případě, že budete mít část nemovitosti splacenou, tak díky vyššímu příjmu viz příklad 2 a menšímu dluhu díky času, si můžete vzít současně další hypotéku. U další hypotéky můžete provést to samé. Čím více hypoték / dluhů se vám od banky podaří získat, tím vyšší bude váš příjem a tím rychlejší finanční svoboda.

Autorem článku je Ladislav Výsmek

Disclaimer: Tyto články mají pouze informativní charakter a v žádném případě je nelze považovat za investiční poradenství či doporučení. Platí varování, že každá investice s sebou nese riziko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít