Bankéři a finanční poradci

Pokud existuje někdo, jehož rady byste neměli poslouchat, pak to jsou bankéři a finanční poradci. Není to proto, že by tito lidé byli zlí nebo vás chtěli okrást, ale proto, že bankovní produkty jsou aktivem banky či pojišťovny a nikoliv Vaším.

Byl jsem na výběrovém řízení na pozici klientského pracovníka téměř u všech bank v České republice. Na těchto pohovorech nikdo neřešil, jaké máte finanční vzdělání ani jaké máte akademické vzdělání. Jediným kritériem je umění prodávat. Každý jednotlivý bankéř, kterého kdy uvidíte, je profesionální prodavač.

Po přijetí do zaměstnání, tito lidé samozřejmě projdou školeními o produktech, které banka nabízí. Ale jen z toho důvodu, aby je uměli lépe prodat. Žádný bankéř nemá pouze fixní mzdu, ale pro jeho výplatu je nejdůležitější variabilní složka mzdy, která se skládá z odměn za uzavřené obchody. Co se týká nezávislých finančních poradců, tak ti nemají vůbec žádnou fixní mzdu a jejich příjem je tvořen pouze provizemi.

Když si mohou banky dovolit platit svým zaměstnancům tučné provize a zároveň jako celé instituce bohatnou, kdo to všechno platí? Samozřejmě, že klient. A ruku na srdce, znáte jednoho jediného člověka, který zbohatl na základě rad finančních a bankovních poradců?

K čemu bankéře a finanční poradce použít?

Pokud se na základě svého vlastního finančního vzdělání chcete pojistit, pak je dobré kontaktovat některého z poradců a domluvit se s ním, ať se s Vámi podělí o provizi. Nebojte se říci si o 50%, někteří vám dají rádi i 80%. Nebo se můžete sami zaregistrovat do nějaké poradenské společnosti a mít z toho provizi celou.

Finanční poradci se také dají použít v případě, když potřebujete půjčku nebo hypotéku. Oslovte jich 5 a nechte si poslat nabídku včetně cashbacku z provize. Někteří dokáží vyjednat i příjemný podpultový úrok.

Neposlouchejte však jejich rady. Uvědomte si, že tito lidé nemají zpravidla vyšší finanční vzdělání než vy, ale jsou to dobří obchodníci, kteří mají za úkol prodat, co nejvíce produktů a vydělat na provizi.

Kterým produktům se vyhnout?

Největší pastí v bankovním světě jsou veškeré investiční a spořící produkty. Pokud se rozhodnete investovat, tak to nikdy nedělejte pomocí bankéře ani finančního poradce. Není nic horšího než uzavřít smlouvu na 30 let s tím, že svěříte své peníze do rukou banky a budete jí pravidelně posílat několik tisíc z výplaty. Na těchto produktech, jako je např. investiční životní pojištění, vydělávají banky a poradci nejvíce peněz.

Většina poradců a bankéřů se snaží svým klientům ukázat cestu, jak se zajistit na stáří. Musíte si však uvědomit, že žádný z těchto produktů vám během života nevyrábí žádný měsíční ani roční cashflow a své peníze uvidíte (možná) až po skončení celé smlouvy.

Když se zeptáte svého bankéře, do čeho investují fondy, které banka nabízí, tak uslyšíte nejčastěji dluhopisy a akcie. Jak si můžete všimnout, tak výnosy z dluhopisů jsou zpravidla nižší než inflace, tudíž každý rok proděláváte. Pokud jsou vyšší než inflace, pak to bývají nebezpečné dluhopisy, které nikdy nemusí být splaceny (typickým příkladem jsou řecké).

Co se týká akcií, tak ty přináší příjem především z cenového růstu, ale jak víme, tak ekonomika vždy neroste. Cena akcií může stát a nebo klesat. A klientům nezbývá nic jiného než se modlit, aby se ekonomika znovu dostala do růstu. Dalším problémem je, že až si budou chtít klienti své peníze z fondu vybrat, tak tyto akcie musí banka prodat. Teď je otázkou, když populace stárne, jestli těch prodejů nebude více než nákupů a jestli tento trend nepovede k poklesu cen akcií.

Posledním nepřítelem je inflace. Státy jsou zadlužené a inflaci používají jako nástroj pro snižování tohoto dluhu. Z tohoto důvodu tisknutí peněz pomáhá lidem, kteří si berou úvěry a velmi poškozuje ty, kteří si spoří ve fondech. Pokud držíte nemovitost nebo drahý kov ve svých rukách, pak je vám jedno jestli vláda dělá inflaci, protože máte svůj majetek. Ovšem v případě, když vám banka slíbí zhodnocení 5% za rok a vláda udělá inflaci 10%, pak jste v 5% ztrátě. A co teprve, když budou dluhy tak obrovské, že budou státy nuceny bankrotovat? Peníze nejsou ničím kryté.

Ladislav Výsmek je autor projektů EkoKing.czNEdaním.cz

Disclaimer: Tyto články mají pouze informativní charakter a v žádném případě je nelze považovat za investiční poradenství či doporučení. Platí varování, že každá investice s sebou nese riziko.

3 thoughts on “Bankéři a finanční poradci

  1. požaduješ 50 až 80% provize, která ti jako klientovi nepatří? Když se jdeš najíst do restaurace, tak po jídle chceš 80% ze zisku restaurace? Vzpamatuj se laskavě.

  2. Už dlouho jsem nečetl větší blud a to jsem před nedávnem omylem zabloudil na Parlamentní Listy. Co odstavec, to nesmysl. Tak jen pár perel, ze kterých mimořádně pálí oči. Pane Výsmeku, vláda opravdu inflaci “nedělá”. “Regulace” míry inflace je součástí monetární politiky, kterou má na starosti v případě ČR Česká národní banka. Scénář s se skokovou 10% inflací by se v našich podmínkách nehodil ani do žánru sci-fi. Pokud v článku narážíte na penzijní spoření, vězte nebo ne, peníze každého klienta jsou v tomto případě u vyvážených a konzervativních strategií fondu garantované státem (klient si může ze strategií vybrat, bankéřovi se od toho provize neodvíjejí). Jinak banky z prodejů investičních produktů opravdu nebohatnou. Každá banka je postavena na úvěrech.
    Dále píšete, že nikdo, kdo šel bankovním zaměstnancům na ruku nezbohatl. Co takhle cca 90 % úspěšných podnikatelů, kteří začínaly od nuly? Kde asi vzali základní kapitál?
    Prosím doplňte si znalosti než začnete psát obdobné články.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít